Turecká odysea

Autor: Dušan Macho | 7.1.2017 o 17:53 | Karma článku: 1,22 | Prečítané:  104x

Turecká administratíva je už pomaly taká nečitateľná a vypočítavá, ako bude pravdepodobne Trumpova za veľkou mlákou.

Možno bude dobré začať s konštatovaním, že dobré by bolo, prestať už konečne v Európe vyvážať vojnu v podobe zbraní, rôzne schválených a neschválených náletov a iných zásahov, školení, pozorovaní a ja neviem ešte akého patologicko - fatálneho zasahovania do vnútorných záležitostí toho ktorého štátu. Niektorí by ste mohli teraz namietať, že kedysi nedávno nám európanom, americkí jastrabi vyčítali, že keby sme aj bez požehnania BR OSN rezolútne vojensky zasiahli v nedávnom vyhladzovacom konflikte na Balkáne, nebolo by toľko obetí a hrôzy. Osobne si myslím, že to tak asi bude, možno aj s môjho poznania amerických skúseností v strednej a južnej amerike, i keď sa nám to neraz možno javilo, ako čisto imperiálna agresia.

No ale k veci. Skončiť s tým vývozom a začať dovážať. A úplne najlepšie, obranný model USA.

Do prístupových rokovaní s Tureckom do EÚ a migračnej politiky, sme už napchali toľko peňazí, času a nervov, že by sme už dnes mohli s dnes už dosť silne nedemokratickým Tureckom, v týchto strategických záležitostiach jednoducho nespolupracovať. Za tie obrovské ušetrené peniaze spolu z ďalšími múdrejšími 

investíciami sme už mohli začať budovať pobrežnú stráž, úrad pre neeurópsku činnosť, európsku armádu s riadnym velením, silnejší europol, centrálnu spravodajskú službu a iné obranné štruktúry tak, ako to majú americkí jastrabi za veľkou mlákou. Turecko a iný, hegemóni podobného druhu, by si rozmysleli do akej miery zmenia a presmerujú svoju strategickú spoluprácu a postoje v Európe i vo svete. A vzhľadom k tomu, že Turecko chce byť dominantný hráč v regióne v súboji s Iránom, čoho sa neskôr asi aj dočká, bude tou povestnou ohnutou šabľou ešte poriadne mávať. A nebojme sa, je celkom isté, že s tou svojou obrovskou armádou nevystúpia s NATO. Ťažko by potom hrali rolu globálneho hráča vo svete a nemohli by inklinovať ani k ázijským krajinám a veľmociam.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?